Menu główne:
NAPIĘCIA W CIELE A EMOCJE ZAPISANE NA CZAKRACH
Wg Aleksandra Lowena z postawy naszego ciała można wiele wyczytać o naszych głęboko skrywanych emocjach. Np. odrętwienie
ciała to objaw nienawiści. Sztywność karku charakteryzuje uparte,
nieustępliwe nastawienie. Zaciśnięte szczęki oznaczają nadmierną
kontrolę. Źródłem napięć w ciele są zamrożone w dzieciństwie emocje. W
jaki sposób pomagam je uwalniać?
W trakcie pracy z eneagramem
naszego mikrokosmosu. Uznaję, że człowiek jest dla wszechświata niczym
kropla wody dla całego oceanu - w nas znajdują się wszystkie informacje o
otaczającym nas świecie. W trakcie pracy skupiamy się na uregulowaniu
naszego stosunku do niego, jak i do siebie i do otoczenia. Patrzę też na
związki i prawidłowości karmiczne , jakie mają wpływ na nas i nasz ród.
Pracuję również z emocjami zapisanymi na czakrach. Każdorazowo stając
jako reprezentant którejś z czakr, uwalniamy traumy jak i pierwotne
emocje związane z danym obszarem życia. Czasami problem tkwi w okresie
prenatalnym- wtedy nie robię eneagramu, a uzdrawianie okresu płodowego.
Niedawno spotkałam uczestniczkę moich warsztatów sprzed dwóch lat, dla
której pracowałam głównie ze strachem (czakra gardła). Ku mojej radości
powiedziała mi, że tamten warsztat (dużo na nim krzyczała, dusiła się,
wypowiadała słowa, które kiedyś "kołkiem stanęły jej w gardle" - oj dużo
mocnych słów padło;) ) pomógł jej otworzyć się na wyrażanie swojego
zdania. Przestała się czerwienić, a w to miejsce zaczęła mówić.
Dodatkowo powiedziała, że zniknęło uczucie "guli" w gardle, cokolwiek
przez to rozumieć, skoro bez tej guli jest jej łatwiej oddychać ,to ja
jestem szczęśliwa .
Według Alexandra Lowena, amerykańskiego psychiatry i psychoterapeuty, twórcy bioenergetyki nosimy w sobie niewyrażone: smutek i złość. Jeśli jako dzieci nie mogliśmy pozwolić sobie na okazywanie uczuć, jeśli nie były one akceptowane, byliśmy za nie strofowani, karani, to nasze ciała odzwierciedlają bolesne historie z przeszłości. Można wyczytać z nich nasze dawne cierpienia. Uwolnimy się od nich, jeżeli je sobie uświadomimy i na nowo przeżyjemy. Z 40-letniego doświadczenia Lowena wynika, że:
ogólne odrętwienie jest fizycznym objawem nienawiści. Nienawidzimy tych, których kiedyś bardzo kochaliśmy, a którzy – w naszym odczuciu – zdradzili nas. Ten stan zamrożenia może być przełamany tylko dzięki uwolnieniu gorących emocji, zwłaszcza palącej złości. Wściekłość, w przeciwieństwie do złości, jest zimna choć wybuchowa i wymyka się spod kontroli. Złość można okiełznać, odczuwa się ją jako ciepło, które wznosi się aż do poziomu głowy, wraz ze wzrostem pobudzenia płynącego w górę. Osoba odczuwająca złość robi się czerwona na twarzy, ponieważ ciśnienie krwi w głowie rośnie. Złość jest pozytywną siłą życiową, ma moc uzdrawiania.
Szczęki mogą być cofnięte, co oznacza komunikat „nie mogę odpuścić”, natomiast wysunięte do przodu zdradzają postawę „nie odpuszczę”. Napięcie w szczękach sprawia, że osoba nie może w pełni otworzyć ust, co ogranicza zarówno oddech, jak i głos. Zaciśniętym szczękom towarzyszy zwykle zaciśnięcie mięśni gardła, co ogranicza wyrażanie uczuć. Utrudnia płacz i krzyk. Dlatego należy często płakać, wciąż na nowo coraz głębiej i swobodniej, aż płacz stanie się prosty jak chodzenie. W ten sam sposób należy ćwiczyć krzyk, aż stanie się tak naturalny jak mówienie.
Poddanie się wymaga również rozluźnienia mięśni karku i szyi (zwłaszcza tych łączących głowę z szyją). W naszej kulturze napięcia tych mięśni są powszechne, gdyż działamy głównie z poziomu głowy i strach przed utratą umysłowej kontroli jest ogromny. Jeśli jednak jej nie odpuścimy, w jaki inny sposób możemy poddać się naszemu ciału i życiu? W jaki sposób możemy się kochać? Ludzie, którzy nie wychodzą poza głowę, mają trudności z zakochaniem się i spaniem. Napięcie mięśni u podstawy czaszki, powoduje bóle głowy. To samo napięcie odpowiada za wiele kłopotów ze wzrokiem. Rozprzestrzenia się w dół karku, uniemożliwiając swobodny ruch głowy. Sztywność karku charakteryzuje uparte, nieustępliwe nastawienie. Jeśli taka sztywność utrzymuje się przez lata, staje się przyczyną bolesnych zmian artretycznych w kręgach szyjnych. Tak się dzieje dlatego, że odcięliśmy się od uczuć. Głównym uczuciem, które skrywają tego rodzaju napięcia, jest smutek. Można się od niego uwolnić dzięki „złamaniu się i pozwoleniu na płacz”. Pozostałe napięcia można zredukować przez krzyk. Gdy krzyczymy, ogromny ładunek energetyczny przebiega przez nasze ciało, wreszcie „tracimy głowę”, odzyskując serce, czyli dostęp do uczuć.
Źródło: Radość. Naucz się wyzwalać energię stłumionych uczuć, Alexander Lowen, Wydawnictwo Czarna Owca.