Menu główne:
Jak chronić włosy w saunie? O tym należy pomyśleć przed wizytą w tzw. łaźni rzymskiej czy saunie suchej. Odpowiednio przygotowane na działanie wysokich temperatur i suchego lub bardzo wilgotnego powietrza włosy, będą później mniej podatne na uszkodzenia. Ważna jest też pielęgnacja po wizycie w saunie. Sprawdź, jak chronić włosy w saunie.
Częste saunowanie osłabia i niszczy włosy. Wysoka temperatura, zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze pozbawiają włosy nawilżenia. Co zrobić, aby utrzymać dobrą kondycję włosów po saunie?
Jak chronić włosy w saunie? Przede wszystkim przed wizytą w saunie należy zastosować odpowiednie kosmetyki, przeznaczone dla włosów wymagających. Najbardziej narażone na niekorzystne działanie sauny są bowiem włosy suche i przetłuszczające się. O specjalistycznej pielęgnacji powinny pomyśleć także posiadaczki włosów kręconych.
Sauna sucha - kondycja włosów
Najniebezpieczniejsze dla włosów są sauny suche, w których panuje temperatura ok. 100 st. C., a wilgotność powierza nie przekracza 15%. Wysoka temperatura (dla włosów będzie to powyżej 60 st. C.) prowadzi do wyparowania wody, która jest naturalną częścią włosa. W efekcie zostają one pozbawione nawilżających olejków, które nadają im blask, miękkość. Dlatego po częstych wizytach w saunie osoby z włosami suchymi mogą zauważyć brak połysku, utratę sprężystości, a w konsekwencji nadmierna kruchość i łamliwość włosów.
Z kolei osoby zmagające się z włosami przetłuszczającymi mogą zauważyć wzmożoną produkcję tłuszczu przez gruczoły łojowe. Takie niekorzystne procesy można zaobserwować już w temperaturze 75 st. C. Dłuższe traktowanie włosów wysoką temperaturą może doprowadzić łamliwości węzłowej, a w konsekwencji do łysienia. Niekorzystne jest także suche powietrze panujące w saunie fińskiej. Im bardziej suche powietrze, tym mniejsza wilgotność włosów (woda z kosmyków jest "ściągana" przez otoczenie). Efektem są matowe i elektryzujące się włosy. Wrażliwsza jest też skóra głowy. Z podobnych przyczyn niekorzystne dla włosów są seanse w saunie mokrej.
SAUNA NA WŁOSY - spa dla włosów. Na czym to polega?
Sauna na włosy sprawia, że odżywcze składniki wnikają dobrze we włosy. Głębokie nawilżenie szczególnie dobrze robi włosom zmęczonym słońcem i farbowanym. Potrzebują go nawet bardziej niż skóra - ich struktura jest ciągle narażona na uszkodzenia, a przez to łatwiej tracą wodę.
Do zabiegu używa się specjalnej kopuły, która umożliwia działanie pary wodnej na włosy.
Słońce, woda i wiatr latem, czapki zimą, częste zmiany koloru, uprzednie odbarwianie, balejaż, a także trwała ondulacja oraz stosowane do utrwalenia fryzury żele, pianki i lakiery wysuszają, zlepiają, a w konsekwencji uszkadzają włosy. Po pewnym czasie takiego traktowania tracą one połysk, stają się łamliwe, rozdwajają się na końcach. To nie tylko kwestia estetyki. Zniszczone włosy są bardziej podatne na niszczące działanie mrozu, promieni UV, sztucznego ogrzewania, suszarki, lokówki, chlorowanej wody i zanieczyszczeń w powietrzu.
Sauna na włosy - jak wygląda zabieg?
Sauna na włosy oczywiście nie jest sauną dosłownie - przede wszystkim z powodu niższej
temperatury wynoszącej ok. 40 st. C. Nie ma oddzielnego pomieszczenia, nie
trzeba się rozbierać. Aparat w kształcie kopuły jest nieco większy niż
tradycyjna fryzjerska suszarka.
Przed zabiegiem włosy muszą być dwukrotnie umyte szamponem. Potem nakłada się
na nie odpowiednią odżywkę-maskę przeznaczoną do sauny. Wszyscy producenci kosmetyków
do włosów mają w ofercie takie preparaty. W wyborze zdajmy się na fryzjera.
Po nałożeniu maski włosy długie i półdługie są upinane. Siadamy pod plastikowym lub szklanym „hełmem”. Z tyłu urządzenia znajduje się pojemnik. Gdy woda w nim (destylowana) nagrzeje się do 40 st. C, pod kopułę zaczyna się wydostawać para wodna. Wdychamy miły zapach nałożonej odżywki. Cera też korzysta, bo para sięga naszej twarzy. Parówka trwa ok. 20 minut. Gdy zadzwoni timer, wracamy do umywalni, gdzie włosy są płukane na przemian ciepłą i letnią wodą, by dokładnie zamknęła się ich łuska. I gotowe - teraz tylko trzeba je wysuszyć i ułożyć.
Widoczna część włosa to łodyga (lub trzon). Składa się z trzech warstw: rdzenia, kory zawierającej pigment (melaninę) i zrogowaciałego naskórka w formie łuski. Ich podstawową substancją jest keratyna. Wygląd włosów zależy od stanu komórek zrogowaciałych. Jeżeli łuska jest rozchylona, włosy tracą wodę, a z nią odporność i ładny wygląd. Zdrowe zawierają kilkanaście procent wody.
Sauna na włosy - efekty
Sauna potęguje efekt uzyskiwany dzięki odżywce. Włosy są sprężyste, lśniące, łatwiej je rozczesać. Wilgoć i ciepło zmiękczyły bowiem ich łuskę, dzięki czemu cząsteczki keratyny i D-pantenolu mogły wniknąć w głąb łodyg, wzmocnić je i uszczelnić. Cząsteczki preparatu pozostaną we włosach, lecz z każdym myciem będą wypłukiwane. Dlatego zabieg warto powtarzać - najlepiej co tydzień. Pełny i trwały efekt regenerujący daje kuracja miesięczna (4-5 razy). Cena: 10-40 zł w zależności od użytych kosmetyków.
Sauna na włosy - co odżywia w odżywce?
Prawie wszystkie preparaty regenerujące włosy zawierają keratynę i D-pantenol. Keratyna to białko włókienkowe, główny budulec włosów, paznokci i warstwy rogowej naskórka. D-pantenol (prowitamina B5) wygładza łuskę i nawilża włosy, dzięki czemu lśnią i są elastyczne. Stymuluje wzrost i odnowę komórek. Przyspiesza tworzenie się melaniny, chroni przed promieniami UV.