Artykul-68 - Gabinet Terapii Naturalnych Zosia Golis

TERAPIE NATURALNE ZOSIA GOLIS
Kontakt   504 382 518

Przejdź do treści

Menu główne:



Praca dla zdrowia, zawód i pasja… cz1

2 maja 2018

 

Refleksologia w moim zrozumieniu to jest CUDO dla schorowanego ciała człowieka , któremu poświęcam 28 rok pracy i nauki. Stała się pasją mądrości pracy dla ciała człowieka.

Dla ludzi z dobrym zdrowiem refleksologia jest olbrzymim zrelaksowaniem wewnętrznej pracy  gruczołów, organów, części ciała, pobudza do pracy lub wycisza wszystkie układy, idealnie balansuje je bez kontroli refleksologa.

Często powtarzam REFLEKSOLOG  ma być mistrzem pracy swoich rąk na stopach, dłoniach, twarzy i głowie.

W każdym przypadku mówię: jesteśmy jedynie wyrobnikami w naszym zawodzie, a CUDU dokonuje nieznany dla nas UKŁAD  SPONTANICZNEGO UZDRAWIANIA.

Na początku uczyłam się podstawowej pracy na stopach, po dwu dniach spotkania podwijałam swoje  nogi i poszukiwałam krok po kroku lustrzanego odbicia dla moich bolących miejsc w ciele. Kris Tanner powiedziała: stopa to miniatura ciała człowieka, albo lustrzane odbicie – co wolisz…

zdj-z-f-1Doskonale pamiętam, że marzyłam o odzyskaniu nocnego wypoczynku – 44 lata i wrak zdrowia, nie do życia i nie do śmierci na emigracji. Dużo czytałam poszukując zdrowia. Nie rozumiałam słownika lekarzy medycznych. Zaczęłam od swojej pracy na wszystkich palcach stopy – byłam zdziwiona jak olbrzymia ilość bólu w nich istniała, jak szybko zrobiły się gorące, czerwone od krwiobiegu. Pracowałam tak długo, aż bólu w nich ubyło. To była moja pierwsza dobrze przespana,  wypoczęta noc.

Tak uwierzyłam w lustrzane odbicie i miniaturę ciała, że 2-3 razy dziennie poszukiwałam tego co boli w stopach. Powtarzałam tę „rutynę”, a efekty przychodziły szybko. Kris na zajęciach prosiła: delikatnie, nie może boleć, trzeba zrelaksować całe ciało zabiegiem, a nie sprawiać ból. Nie wierzyłam już jej – bo ten rozpracowany ból poprzedniego wieczora w palcach stóp sprawił, że czułam się zdecydowanie lepiej.

Uczyłam się dalej, ale sama dla siebie byłam konikiem doświadczalnym, aż odzyskałam zdrowie z pokorą i nie była tylko praca na stopach.  Tak do dzisiejszego dnia poszukuję mądrości pracy ciała pracą swoich rąk i rąk wykształconych już refleksologów.

Tamte podstawowe czynności przeszły w pasję ze zdrowiem. Poszukiwania trwają do dziś, zawsze zaczynam od siebie, obecnie przy współpracy z bliskim refleksologiem.

Na konferencji światowej organizacji refleksologów w Los Angeles w roku 2006 ktoś powiedział, że kość piszczelowa nogi jest odpowiednikiem  dla naszego kręgosłupa. Od kostki zaczynają się refleksy kręgów szyjnych  –  zgadza się to z praktyką, bo tutaj zawsze likwiduję powypadkowe napięcia karku, szyi. Często to rozpracowanie likwiduje ciężką , zmęczoną głowę. Zapamiętałam to doskonale, ale chyba nie byłam gotowa na tę pracę dla siebie , a za chwilę dla przekazania tych mądrości młodym polskim refleksologom.

Tym razem nasze warsztaty mają na celu SPRAWDZIĆ odczucie tej pracy dla ciała.

To opinie refleksologów powinny być dla nas wskazówką, jakie są możliwości w kolejnej pracy dla poszukiwania zdrowia. Zanim rozpoczniesz tę pracę poproś osobę na fotelu, aby zdecydowanie wyciągnęła swoją piętę do przodu, poczuła w swoich łydkach napięcie mięśni poniżej kolana lub pod kolanem, w okolicach ścięgna Achillesa,całej łydce.

Jeśli istnieje tu dyskomfort – weź olej na swoje dłonie i starannie poszukaj tego samego miejsca odpowiadającego w ręce, w wewnętrznej stronie łokcia lub poniżej. To miejsce będzie nieco bolące, szybciutko zaczerwieni się. Jeżeli jest dobrze rozpracowane, napięte, bolące łydki uwolnią się od bólu.

koniec cz.1
kolejny fragment 5 maja

Wanda Bratko
kwiecień 2018



Praca dla zdrowia, zawód i pasja… cz2

5 maja 2018

PRACA NA POWIERZCHNI STOPY , KOŚCI  PISZCZELOWEJ i KOŚCI STRZAŁKOWEJ

Chodząc po przekątnej kciukami od dużego palucha – refleksy kręgosłupa  na stopie, tuż za kością paliczkową, śródstopia , kościach stępu, kości skokowej,  przechodzimy tą sama pracą przez „kanał” refleksów limfy  i refleksów jajowodu oraz nasieniowodu na dół kości piszczelowej. Ta linia naszej pracy ma tworzyć jedną całość, aż do kłykcia kolana.  Szerokość tej linii wyznaczą nasze kciuki mijające się nawzajem.

Zwracamy uwagę na powierzchnie bolące w trakcie pracy. Jeżeli istnieją należy je rozpracować do zaczerwienienia. Refleksy odpowiadające dla kręgosłupa w stopie mają swoje wsparcie  po zewnętrznej stronie stopy – 5 zon. Na ich przedłużeniu idąc po przekątnej pracą kciuków przechodzimy go nieco z tyłu kości strzałkowej. Tę również rozpracowujemy szerokością naszych kciuków.

Drugą wersją tej pracy może być złączenie  8 palców dłoni w jeden ich szereg i centymetr po centymetrze wykonuj  3 – 4 ruchy obrotowe opuszkami palców idąc nimi od podstawy palców stopy, wierzch stopy, cały czas do góry po obu stronach kości piszczelowej, aż do samego kłykcia  kolana.  Za chwilę wykonamy te pracę na kości strzałkowej nogi. Teraz będzie czas na pracę wokół kostek, ścięgna Achillesa , wszystkich mięśni, ścięgien, wiązadeł  – nie musisz nazywać ich po imieniu, lecz mieć świadomość wizualną dla pracy na nich.

Nigdy na kończynach  nie pracujemy chodzeniem kciuka góra – dół, zawsze po przekątnej dla sprawnego ukrwienia z dotlenieniem komórek, a zarazem zlikwidowania ich wewnętrznego napięcia. W tej pracy na nogach do kolan, kciuki mają możliwość odpoczynku dla zabiegu na stopach.

Kolejny etap to rozpracowanie po przekątnej na zmianę w jedną i w drugą stronę czterema palcami  jednej dłoni i czterema palcami palcami drugiej dłoni od kostek w górę do kolana po mięśniach łydek. Wyjątkowo delikatna, ale staranna praca, forma masażu palcami na okrągło powinna być pod kolanem. Pamiętajmy, że w całości tego zabiegu pracujemy wielokrotnie po przekątnych wszystkich meridianów biegnących od palców stóp do ich kolan. Potem one same prześlą swoje informacje do całego ciała. Ta praca nie powinna trwać dłużej niżeli 5-6 minut na jedna nogę.

Zadasz sobie pytanie  – czy wystarczy mi 1 godzina pracy na całość zabiegu? Tak, bez żadnego problemu czasowego a ponadto prowadzenie zabiegu na stopach będzie zdecydowanie lżejsze, mniej wyczerpie twoje kciuki.

EFEKT dla zdrowia? – teraz możesz sprawdzić sam na sobie. Wstać z fotela i odczuć mowę swoich nóg od kostek do kolan, a za chwilę wyżej. Określ swoje samopoczucie, podziel się nim z refleksologiem aby wymieniając doświadczenia zrozumieć efekty tej pracy.

Tę pracę możesz dać jako zadanie domowe. Osoba może usiąść w domu na niskim stołeczku, olejek dla sprawnego krwiobiegu rozprowadzić na dłoniach, przenieść na powierzchnię łydki i całej nogi do kolan. Teraz 8 palców dłoni powinno spocząć na „kanale” refleksów limfatycznych wokół kostki, stopę delikatnie unieść – opuścić (do góry i na dół), aby wyczuć jak najgłębsze wejście w refleksy limfatyczne. Zrobić wszystkimi palcami 3-4 obroty w obu kierunkach . Jeżeli ta powierzchnia pod palcami będzie bolesna – rozpracować wyżej i niżej, aż do jej zaczerwienienia. W ten sam sposób przejść piętro wyżej palcami, teraz przy powierzchni kostek. Krok po kroku pracować do kolan.

Tak samo osoba w domu niech rozpracowuje sobie całe mięśnie łydki, aż do kolana. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że nie wszyscy wykonują zadanie domowe.  Przyczyny są różne.  Ta praca domowa zdecydowanie zmniejsza ilość zabiegów dla zdrowia. Pamiętać należy, że jeżeli skóra jest sucha – naoliwić ją ponownie, ale jednocześnie nie może być zbyt dużo olejku, bo będzie ślizganie się, a nie praca. Pierwsze odczucie „powie”: coś tu brak; nie dokończony zabieg – teraz stopy proszą o swoje rozpracowanie.

REFLEKSOLOGIA  to  ZAWÓD , który swoją szlachetną pracą daje dobre zdrowie i utrzymanie finansowe. Uważam, że nam, polskim refleksologom niezbędna jest wypracowana podczas zabiegów „integracja mądrości”. Twoja praca powinna być „mądrością” dla nas, a nasza  praca „mądrością” dla ciebie.

My sami musimy zapracować sobie na dobrą opinię o naszym zawodzie. Nie jest to wcale takie łatwe jak mogłoby się wydawać. To zapracowanie na dobrą opinię ludzi poszukujących dobrego zdrowia jest , musi być  naszym wzajemnym SUKCESEM.

koniec cz.2
kolejna część już 9 maja 2018

Wanda Bratko


Praca dla zdrowia, zawód i pasja… cz3

9 maja 2018

MECHANIZMY REGULACJI  PRACY CIAŁA

Olbrzymie wyzwanie staje przed  refleksologiem. Zdajesz sobie sprawę, że praca na stopach to miejsce, które jest fundamentem naszego „domu”, ciała umysłu i ducha, w którym mamy się czuć bezpieczni, zdrowi, szczęśliwi.

Przemiany w pracy naszego CUD-u życia następują w komórkach, w  każdej sekundzie, te przekształcają się w minutę i przechodzą w fizjologiczny rytm pracy organizmu.

W stopach mamy przeszło 7.200 zakończeń nerwowych, niezliczoną ilość refleksów przebiegających wzdłuż ciała, a nawet po przekątnej w kręgach szyjnych i kończynach, 26 kości inżynieryjnej konstrukcji we współpracy z wiązadłami i mięśniami stopy to koordynacja naszego ciała, to jest jego absolutne lustrzane odbicie. Podstawową czynnością pracy na stopach jest usprawnienie pracy krwiobiegu, zlikwidowanie zastojów, wyciszenie pracy układu nerwowego, doprowadzenie pracy ciała do balansu biologicznego.

Tę siłę dobrego zdrowia wprowadzasz w całe ciało człowieka swoim chodzeniem kciuka i palców z zachowaniem odpowiednich technik pracy, nakreślonych przez naukę zawodu. Zabieg na stopach prowadzisz około 45 – 60 minut, łatwo jest zrozumieć, jak wiele procesów zajdzie w pracy ciała w tym czasie.

Elementarną jednostką żywych organizmów funkcjonalną i strukturalną, jest komórka. Organizm człowieka zawiera ich około 100 bilionów. Wszystkie mają wymienione poniżej właściwości umożliwiające ich życie i przetrwanie.

Pobieranie i przyswajanie składników pokarmowych służących jako źródło energii oraz budulec. Są to przede wszystkim glukoza i aminokwasy.
Wydalanie pozostałości przemiany materii na przykład dwutlenku węgla, uwalnianie zsyntetyzowanych substancji, które zostaną wykorzystane przez inne komórki ustroju.
Metabolizm – przemiana materii czyli całokształt reakcji chemicznych zachodzących w komórkach.
Zdolność tworzenia nowych jednostek przez podział. Tworzenie nowych komórek i tym samym zastępowanie zużytych zachodzi w procesie mitozy. Ciągłość gatunku zapewnia tworzenie się komórek płciowych w procesie  mejozy. Z ich połączenia powstają nowe osobniki.
Wzrost, czyli formowanie się nowego materiału w celu zwiększenia liczby i objętości komórek.
Pobudliwość, czyli zdolność reagowania na zmiany zachodzące w środowisku zewnętrznym. Jest to podstawowa właściwość wszystkich żywych ustrojów.

W ciele człowieka  wyspecjalizowane komórki pełnią różne funkcje. Dzięki kurczliwości komórek mięśniowych zmienia się napięcie i długość mięśni co umożliwia nasze ruchy. W układzie trawienia wchłaniane są składniki pokarmowe. Serce pompuje krew, umożliwiając – za pośrednictwem krwinek czerwonych dostarczenie tlenu do wszystkich tkanek. Gdy którykolwiek z tych procesów zostanie zakłócony na przykład podczas zawału mięśnia sercowego, ma to wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Tkanki, narządy, układy – tkanki  są wyodrębnioną częścią ustroju, składającą się z różnych tkanek , ale o tej samej funkcji nazywamy narządem. Układem nazywamy zespół narządów wykonujących jedną z podstawowych czynności organizmu, takich jak pozyskiwanie i dystrybucja  związków chemicznych, regulacja składu chemicznego, odporność, zdolność poruszania się, przetrwanie gatunku, czy przetwarzanie informacji i koordynowanie pozostałych funkcji.

Koordynacja funkcji organizmu, aby organizm funkcjonował jako całość i mógł zachować stałe środowisko wewnętrzne, konieczne jest zbieranie i przetwarzanie danych oraz właściwe reagowanie. Takiej właśnie koordynacji służą układ nerwowy i układ wydzielania wewnętrznego.

Więcej informacji-Atlas Fizjologii , Santiago Ferrandiz
Wiedza i Życie 1992


POWIĄZANIA  Z  REFLEKSOLOGIĄ

Wiele osób słyszało, że jestem absolutnie przekonana i bardzo wierzę, że refleksologia w swej pracy jest najefektywniejszą i najsilniejszą formą uzdrawiania ciała człowieka w chwilach zatraconego balansu biologicznego, kiedy badania medyczne są w normie, a ludzie cierpią. Nie powinniśmy mówić „leczymy”, jedynie medycyna jest do tego upoważniona.

Wierzyć w refleksologię? Nie potrzeba wiary, należy poddać się zabiegom, aby szybko poczuć jej efekty w pracy ciała.

Która terapia jest w stanie na poczekaniu zlikwidować:

  • silny ból jądra u młodego mężczyzny, który cierpi już 3-ci miesiąc ?
  • całkowite wchłonięcie się hemoroidów, które od 3 dni nie pozwalają usiąść?
  • ból migrenowy głowy, trwający już dwa dni?
  • 3 miesięczny ból kręgosłupa po zastrzyku przy porodzie?

Przykładów na przestrzeni wielu lat pracy w zawodzie jest olbrzymia ilość. Radość rozpiera każdą duszę refleksologa, który pracę w tym zawodzie podjął poprzez świadomą decyzję.

Świadoma decyzja to: POSZUKIWANIE ZDROWIA W SCHOROWANYM CIELE CZŁOWIEKA.

Kontakt jaki mamy z naszym klientem poprzez nasz dotyk i pracę na stopach, mądrość prowadzonej rozmowy jest najważniejszą łącznością między dwojgiem ludzi, dawcą i biorcą, lub biorcą i dawcą. Refleksologia absolutnie zmienia życie w obu kierunkach. Nasz fizyczny balans, nasze dobre zdrowie świadczy o tym, że jesteśmy w stanie przekazać te wartości dalej. Wtedy jesteśmy jedną całością, czujemy swoje ciało, umysł i ducha.

Refleksologia otwiera duszę dla duszy, a największe możliwości samoleczenia są w nas samych. Siła zabiegu refleksologii  jest ukształtowana mądrością i nauką praktykującego refleksologa, jego znajomością  ciała człowieka, funkcji pracy organów, gruczołów i wszystkich części ciała.  Nasz klient buduje wspólnie z nami proces uzdrawiania.

Każdy doskonale wie, że pracując na stopach dotykamy naszymi paluszkami każdy poziom życia tego człowieka: fizyczny, emocjonalny, mentalny i duchowy.

Wszystkie informacje przesyłamy przez całe ciało do naszego mózgu przez system nerwowy, kanały energetyczne, nieokreślone dotychczas do końca strefy refleksów, punkty akupunktury, a ciało odpowiada fizyczną, psychiczną i umysłową reakcją.  Jakkolwiek to nazwiesz, pracuje!

Refleksologia pracuje także przez procesy relaksu, jednak najważniejszy jest nasz dotyk, główny element refleksologii.

Jeżeli sami jesteśmy zdenerwowani, ze stresem, napięciem w sobie, zburzeni we wnętrzu naszego ducha i w takim stanie przystąpimy do wykonywania zabiegu na stopach bądźcie pewni, że nasze, te negatywne wibracje ciała przejdą na ciało, duszę i psychikę klienta.

Efekt wykonanego zabiegu w takim stanie będzie negatywnym odbiorem w jego samopoczuciu w godzinach późniejszych i nie będzie dawał właściwego efektu dobrze przeprowadzonego zabiegu terapeutycznego. Są to doświadczenia zdobywane w praktycznym stosowaniu i informacje otrzymywane na spotkaniach seminaryjnych czy warsztatowych naszego programu edukacyjnego.

Wanda Bratko
kwiecień 2018

ze stronki : http://refleksologia.com/2018/05/02/praca-dla-zdrowia-zawod-i-pasja-cz1/







GABINET TERAPII NATURALNYCH RADOŚĆ ŻYCIA JOLANTA ZOFIA GOLIS
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego