Menu główne:
8 cudów medycyny chińskiej to 8 technik samouzdrawiania wymagających jedynie podstawowej wiedzy, bez żadnego sprzętu. Wywodzą się z ponad 800 letniego przekazu zawartego w dziele „8 cudów świata”. Techniki są całkowicie bezpieczne, składają się z uniwersalnych masażów zdrowotnych wzmacniających cały organizm. Poprawiają krążenie, zapewniają dobre ukrwienie i dotlenienie narządów. U podstawy ich leży regulacja przepływów energii i odblokowanie zastojów.
W zdrowym ciele energia płynie równomiernie przywracając balans trzeba mieć to na uwadze. Dłoń po skórze powinna przesuwać się gładko, spokojnie bez zmiany nacisku. Od nas samych zależy czy nacisk będzie mocniejszy czy słabszy. Delikatne głaskanie też potrafi zdziałać cuda. Liczy się równomierność nie intensywność.
Techniki Inhoa czyli 8 cudów świata są skuteczne w leczeniu stanów ostrych i przewlekłych. Są dedykowane różnym schorzeniom począwszy od bólu karku, poprzez problemy trawienne aż po nietrzymanie moczu i przeciwdziałanie siwieniu włosów. Wszystkie są proste i skuteczne, jednak musi być spełniony jeden warunek: trzeba je wykonywać regularnie. Najlepiej je wykonywać rano tuż po przebudzeniu lub przed snem.
Sucha kąpiel
Ten rodzaj automasażu wzmacnia cały organizm, poprawia krążenie, ukrwienie narządów, aktywizuje przepływ energii. Poprawia pracę narządów wewnętrznych i układ limfatyczny. Masaż rozpoczyna się od dłoni, następnie głowy, całego ciała kończąc na stopach. Dokładną technikę opiszemy w osobnym artykule. Zamiennie można stosować suchy masaż szczotką.
Ucho wg medycyny chińskiej swoją budową przypomina płód w łonie matki i reprezentuje cały organizm. Jest na nim ponad 200 punktów akupunktury. Masażami i uciskami ucha leczy się schorzenia skórne, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne, zaburzenia snu i pamięci, bóle stawów. Tutaj technika jest trochę inna:
Zatykamy uszy dłońmi. Palcami wskazującym, środkowym i serdecznym uderzamy rytmicznie 40 razy rytmicznie w tył głowy. Rytm uderzeń powinien być podobny do tempa własnego chodzenia. Po wykonaniu ćwiczeń odsuwamy dłonie od uszu. Wkładamy palec wskazujący do ucha. Obracamy trzykrotnie tam i z powrotem, a następnie wyjmujemy. Ćwiczenie to powtarzamy 3 razy. Po czym masujemy ucho chwytając je między kciuk a palec wskazujący jak szczypce i uciskamy od góry do dołu. Szczególnie wyraźnie naciskamy płatki uszu, które odpowiadają głowie. Jest to miejsce redukujące bóle migrenowe.
Chińscy lekarze oceniają stan narządów na podstawie oznak zewnętrznych. Oczy generalnie odzwierciedlają stan wątroby. Przy dolegliwościach ze strony oczu lekarze chińscy leczą jednocześnie oczy i wątrobę. Ćwiczenia oczu wzmacniają mięśnie oczu, nerw wzrokowy i wątrobę.
Utrzymujemy
plecy i głowę prosto, zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej.
Obracamy gałkami ocznymi 3 razy po okręgu w prawo i 3 razy w lewo.
Następnie kierujemy wzrok w
najwyższy punkt u góry, potem na dole najniższy punkt. Potem w prawo i lewo aż do oporu.
Zęby są również bezpośrednio powiązane z nerkami, śledzioną, wątrobą i żołądkiem. Ćwiczenia zębów wzmacniają żuchwę i zęby, stymulują narządy wewnętrzne i układ trawienny. Delikatne uderzenia pobudzają mózg i rozjaśniają myślenie.
Zamykamy usta, rozluźniając się w pełni. Stukamy zębami w równym tempie 40 razy.
Celem masażu nerek jest ochrona nerek przed zimnem. Nerki są wrażliwe na wahania temperatury, nie lubią wychłodzenia. Masaż nerek harmonizuje krążenie krwi i energii, wpływa na ciepłotę i termoregulację. Łagodzi bóle pleców, zapobiega bólom stawów i chorobom reumatycznym. Korzystnie działa narządy płciowe. Masażem można wyregulować cykle miesiączkowe, zredukować bóle. Masażu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży ani osoby z ostrym stanem zapalnym w okolicy nerek.
Pocieramy dłonie o siebie aż do rozgrzania i przykładamy w okolicy nerek. Wyobrażamy sobie, że przyjemne ciepło z rąk przechodzi na plecy i lekko rozgrzewa nerki. Pozostajemy w tej pozycji 2 minuty, do oddania całej energii. Po czym kładziemy ręce w okolicy kości ogonowej i przesuwamy je tak wysoko jak tylko jest to możliwe w górę wzdłuż kręgosłupa.
Podczas masażu brzucha jest stymulowanych jednocześnie pięć meridianów: żołądka, śledziony, nerki, wątroby i główny regulator przedni. Meridian żołądka i śledziony wzmacnia pracę układu trawienia i usprawnia pracę jelit. Stymulacja zapobiega schorzeniom układu pokarmowego. Linia środkowa ciała jest miejscem przebiegu meridianu głównego regulatora przedniego, „szefa” wszystkich meridianów energii Yin. Kontroluje płyny, zaopatruje w nie wszystkie narządy. Stymulując ten meridian wzmacniamy narządy płciowe i układ immunologiczny. Stymulując meridian nerki i wątroby regulujemy pracę pęcherza moczowego i zapobiegamy dolegliwościom okolicy podbrzusza.
Uwaga! Masaż zapobiega wrzodom , ale jeżeli już są to go nie wykonujemy. Zabronione jest stosowanie przy zapaleniu wyrostka, otrzewnej i nowotworach w okolicy jamy brzusznej.
Kładziemy prawą rękę pod lewą piersią. Zgodnie ze wskazówkami zegara wykonujemy 40 dużych ruchów okrężnych na całym brzuchu. Następnie kładziemy lewą rękę pod prawą piersią i powtarzamy masaż 40 razy przeciwnie do wskazówek zegara. Ruchy powinny być płynne, spokojne, bez zmiany nacisku.
Tryskające źródło jest pierwszym punktem meridianu nerki. Meridian nerki biegnie on od podeszwy stopy przez wewnętrzną powierzchni kończyny dolnej, następnie przez brzuch do obojczyka. Jego działanie odpowiada nazwie. Punkt Yongguan znajduje się pośrodku przedniej 1/3 części stopy. Chińscy lekarze w nagłych wypadkach stymulują go w stanach nieprzytomności, zapaści, i atakach padaczki.
Stopy są najbardziej oddalone od serc, objawy zaburzenia krążenia występują często w tym miejscu. Masaż tego punktu poprawia krążenie krwi. Zapobiega obrzękom stóp, słabości naczyń, żylakom. Punkt na stopie tak jak wszystkie inne poniżej kolan ma potencjał zapobiegawczy, terapeutyczny i działa również na dalej położone obszary. Zapobiega stanom zapalnym nerek, wzmacnia wątrobę i oddziałuje na oczy. Łagodzi bóle brzucha, redukuje kaszel, chrypkę i bóle gardła. Działa uspokajająco przy kołataniu serca i stanach lękowych.
Kładziemy prawą stopę na lewym kolanie. Ten najwygodniej masować prawym kciukiem w ten sposób by dłoń obejmowała stopę. Kładziemy kciuk na punkcie „tryskające źródło” i wykonujemy 40 okrężnych ruchów na zmianę. Raz zgodnie ze wskazówkami zegara, a następnie przeciwnie. Powtarzamy masaż na lewej stopie lewym kciukiem.
Na podstawie:
8 cudów masażu medycyny chińskiej, Chinese Massage and Acupressure – Kuan Hin